[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row _builder_version=”3.0.98″][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.98″ background_layout=”light” background_blend=”lighten”]

ترجمــه لفظ به لفـــظ نوروفیدبـــــک (Neurofeedback) «بازخورد عصبی» مي باشد. نوروفیدبک روشی است که در آن فعالیت‌های مغز شما را به شما نشان می‌دهند و از شما می‌خواهند که با تمرکز بر ذهن خود این فعالیت‌ها را اصلاح کنید تا مشکلاتتان رفع شود.

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک، يك تکنولوژی درماني جديد و بسیار موثر است. این درمان ابتدا در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت و با مشخص شدن تاثیرات مثبت آن، به اروپا و سایر نقاط جهان گسترش یافت. اثرات درمانی بسیار خوب و ماندگار، عدم عوارض جانبی منفی و دوره درمان کوتاه مدت نسبت به درمان های دیگر، باعث شد که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز این درمان را مورد تایید قرار دهد.

این وسیله جزو پیشرفته ترین وسائل پزشکی نوین است که بخش زیادی از این تکنولوژی مدیون تلاشهای ناسا (سازمان فضایی آمریکا) در سالهای اخیر است.

نوروفیدبک ، برای مغز انسان مانند یک آینه عمل می کند. ما هر روز با نگاه کردن به آینه متوجه نقائص و اشکالات موجود در ظاهر خودمان می شویم. نوروفیدبک نيز دقیقا برای امواج مغزی و عملکردهای فیزیولوژیک مغز ما به عنوان یک آینه ی پیشرفته عمل می کند که با استفاده از ابزارهای الکترونیک پیشرفته و کامپیوتر به ما کمک می کند تا از آن چه در مغزمان در حال رخ دادن است آگاه شویم.

این دستگاه می‌تواند هریک از امواج را اندازه‌گیری کرده و کم و زیاد شدنش را در قالب بازی یا فیلم انعکاس دهد. مغز با آگاهی از وضعیت هاي مختلف امواج مغزی، در واقع از وضعیت عملکرد خودش آگاه می‌شود و وقتی سعی می‌کند تا هر موج را به اندازه مطلوب برساند در واقع سعی در اصلاح عملکرد خودش کرده است. کم‌کم مغز این کار را کاملاً فراگرفته و خودتنظیمی را می‌آموزد. یعنی می‌تواند بدون کمک دستگاه، خودش را تنظیم کند.

نوروفيدبک روشی ایمن و بدون درد است که در طی آن حس‌گرهایی که الکترود نامیده می‌شوند، به سر بیمار متصل می‌گردند.

در رایج‌ترین روش مورد استفاده برای نوروفیدبک ، بیمار در مانیتور خود یک بازی ویدیوئی انجام می‌دهد . البته بر خلاف بازیهای رایج بیمار نباید از دست خود استفاده کند بلکه این کار را از طریق الگوی امواج مغزی خود انجام می‌دهد. درمانگر در طول درمان امواج مغزی و تحلیل های صورت گرفته از آنها را در مانیتور خود مشاهده می‌کند و جریان بازی را به گونه‌ای هدایت می‌کند تا الگوی مناسب و بهنجار امواج مغزی فعال گردد. ایده اصلی درمان این است که مغز با مشاهده نابهنجاری امواج خود، یاد می‌گیرد خود را اصلاح نماید. این امر در روند درمان و بر اساس اصول یادگیری صورت می‌گیرد.

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.98″ src=”https://Tzehn.com/wp-content/uploads/2018/09/نوروفیدبک-neurofeedback-1.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” align=”center” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.98″ background_layout=”light” background_color=”rgba(226,177,120,0.79)” use_background_color_gradient=”on” background_color_gradient_start=”#ffe435″ background_color_gradient_end=”#f49630″ border_radii=”on|20px|20px|20px|20px”]

   نحوه درمان

بسته به نوع و شدت بیماری، الکترودهایی به مناطق مختلف سر و گوش ها وصل می شود. این الکترودها امواج مغزی آن ناحیه از مغز را دریافت و به کامپیوتر ارسال می کنند. قابل ذکر است هیچ گونه امواجی به مغز ارسال نمی شود و صرفاً امواج جهت بررسی دریافت می گردند.

کامپیوتر نیز این امواج را پردازش می کند و به صورت شکل هایی خاص از امواج و تصاویر به درمانگر و خود بیمار نشان می دهد.

درمانگر بر اساس این موج ها، شیوه درمانی خاص آن بیمار را تنظیم می کند (هر شیوه درماني خاص، یک پروتکل درمانی خوانده می شود).

بیمار در مقابل نمایشگر کامپیوتر می نشیند و با مشاهده الگوی امواج خود به شکل بازی یا مشاهده فیلم ، سعی می کند که با فکر خود آن ها را به حالت بهینه و مناسب بازگرداند.

نوروفیدبک فرد را قادر به دیدن دنیای درون مغزش می کند، به عنوان مثال در صفحه مانیتور یک شکل شبیه سازی شده امواج مغزی را به شکل یک بازی می بیند و با نگاه کردن به صفحه مانیتور و بدون استفاده از دست شروع به بازی می کند.

دستگاه الگوهای امواج مغزی اش را پردازش می کند و در صورتی که این الگوها مناسب باشد در بازی به جلو خواهد رفت و در غیر این صورت شکست می خورد، به این ترتیب مغز بیمار یاد می گیرد که مثلا در شرایط اضطراب چگونه می تواند امواج خود را طوری تنظیم کند که آرامش جایگزین اضطراب شود.

با تکرار این روش در جلسات متعدد، مغز بیمار به تدریج به حالت ایده آل و مناسب می رسد و در واقع یاد می گیرد که در حالت مناسب باقی بماند و امواجی که باعث بروز علائم بیماری می شود را نداشته باشد. بدین ترتیب علائم بیماری از بین می رود و بیمار به حالت معمول و سالم خود می رسد. در تمام این مراحل نورتراپیست در کنار شما نشسته و به بیمار یاد می دهد که چگونه می تواند این کار را انجام دهد.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.0.98″ background_color_gradient_start=”#ffe435″ background_color_gradient_end=”#f49630″][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.98″ background_layout=”light”]

موارد کاربرد نوروفیدبک  

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.0.98″][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_toggle _builder_version=”3.0.98″ title=”اضطراب (Anxiety)” open=”off”]

اضطراب یک حالت نگرانی و تشویش ذهنی است که با علائم بدنی (مانند تعریق، ضربان قلب)، علائم فکری و شناختی(مانند خطر) و علائم رفتاری (مانند فرار از موقعیت) همراه است. اضطراب در حالتهای شدید و مزمن خود می تواند بسیار ناتوان کننده و آزاردهنده باشد. بعلاوه اضطراب در صورت عدم درمان می تواند به بیماری های دیگری همچون افسردگی، اختلالات حافظه و بیماری های جسمی (مانند بیماری قلبی، گوارشی، سردردهای تنشی) منجر شود. در حال حاضر درمان های دارویی و رفتاری بسیاری برای اضطراب ابداع شده اند که با نتایج خوبی همراه بوده اند. درمان نوروفیدبک، علاوه بر اثرات درمانی بیشتر و سریعتر، عوارض کمتری نیز ایجاد می کند. بعلاوه این درمان حتی بر موارد بسیار شدید یا مزمن بیماری های اضطرابی که با روش های دیگر درمان نشده اند، نیز موثر می باشد.

[/et_pb_toggle][et_pb_toggle _builder_version=”3.0.98″ title=” افسردگی (‏Depression‏)” open=”off”]

در مورد بیماران مبتلا به افسردگی اساسی  که هیچ درمانی برای آن‌ها کارساز نبوده، ‏نوروفیدبک در اغلب موارد نتیجه بخش بوده است‎‏.در برخی از کشورها یکی از بهترین و معمول‌ترین درمان‌ها برای افسرده‌خویی (‏Dysthymia‏) [افسردگی خفیفی که بیش از ۲ سال دوام دارد، ‏اما زندگی فرد را مختل نمی‌کند]، نوروفیدبک است.

[/et_pb_toggle][et_pb_toggle _builder_version=”3.0.98″ title=”ميگرن و سردردهاي تنشي” open=”off”]

میگرن یک سردرد گاه به گاه و همراه با حالت تهوع و استفراغ است و از 4 تا 72 ساعت طول می کشد. درد به طور معمول در یک طرف سر و از پیشانی یا گیجگاه شروع شده و به اطراف انتشار می یابد. سردرد میگرنی بسیار شدید و ناتوان کننده می باشد. داروهای مورد استفاده در درمان میگرن، آن را کنترل می کنند اما به خوبی درمان نمی کنند و بیمار مجبور به استفاده دائمی از این داروهاست. میگرن یکی از بیماری هایی است که به درمان نوروفیدبک به خوبی پاسخ می دهد چرا که پروتکل های درمانی بسیار موثری برای آن ایجاد شده است. بیشتر بیماران به خصوص آن ها که سالیان طولانی از آن رنج برده اند، از تاثیر نوروفیدبک و میزان بهبودی خود شگفت زده می شوند. به همین ترتیب سردردهای تنشی و اضطرابی نیز به خوبی به درمان نوروفیدبک پاسخ می دهند.

[/et_pb_toggle][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_toggle _builder_version=”3.0.98″ title=”بیش‌فعالی/كمبود توجه ADHD” open=”off”]

این اختلال در کودکی آغاز می شود و با علائمی مانند بی قراری، بی توجهی، تکانشی بودن، عدم تمرکز در درس یا تکالیف، حواس پرتی و فعالیت زیاد و شلوغی همراه است.

این اختلال می تواند باعث افت عملکرد تحصیلی و نمرات بد در مدرسه، رابطه بد کودک با اطرافیان و دوستان، عصبانیت کودک و ناتوانی وی در انجام تکالیف و وظایفش شود. درمان سنتی بیش فعالی استفاده از داروهای محرک (مانند ریتالین) می باشد. این داروها تا وقتی که مصرف می شوند موثرند اما با قطع مصرف ممکن است بیماری عود کند. بعلاوه استفاده صرف و طولانی مدت از این داروها ممکن است عوارض جانبی بر کودکان داشته باشد که می توان به سردرد، تهوع، بی خوابی، ایجاد تیک و از همه مهمتر ایجاد وقفه در رشد کودک اشاره کرد. درمان نوروفیدبک هیچ یک از عوارض ذکر شده را ایجاد نمی کند بلکه با عوارض مثبتی همچون بهبود خلق کودک و کاهش پرخاشگری همراه است. بعلاوه تاثیر درمان نوروفیدبک طولانی است و حتی پس از اتمام درمان نیز ماندگار می باشد.

[/et_pb_toggle][et_pb_toggle _builder_version=”3.0.98″ title=”ناتوانی یادگیری Learning Disability” open=”off”]

اختلالات یادگیری به ناتوانی های کودک یا نوجوان در مهارت های خواندن، نوشتن، تکلم، ریاضیات و استدلال اطلاق می شود. کودک در یک یا چند مورد از این موارد، مهارت بسیار کمتری از همسالان خود دارد. کودکان مبتلا به اختلال یادگیری ممکن است از طرف همسالان، معلمان و والدین خود سرزنش یا مسخره شوند. بعلاوه این کودکان در زمینه اختلال خود، نمرات بسیار کمی در مدرسه می گیرند و اعتماد به نفس و روحیه آنان نیز به شدت آسیب می بیند. این کودکان ممکن است با مشکلات رفتاری ناشی از این اختلال نیز دست به گریبان باشند.

درمان های فعلی مبتنی بر آموزش هستند و بسیار طولانی می باشند. بعلاوه نتیجه درمان ها نیز متوسط می باشند.

درمان نوروفیدبک در مدت زمان کوتاهتری (10 هفته)، بهبودی بسیار بیشتر و ماندگارتری در اختلال یادگیری و مشکلات رفتاری کودکان ایجاد می کند.

[/et_pb_toggle][et_pb_toggle _builder_version=”3.0.98″ title=”اختلالات حافظه و عدم تمرکز” open=”off”]

اختلالات حافظه و عدم تمرکز در موقعیت های مختلف و اشکال متنوعی بروز می کنند. این اختلالات ممکن است ناشی از اضطراب و استرس در شرایط سخت (مثلا کنکور) یا مشکلات مغزی مانند آلزایمر باشد. اختلالات حافظه و عدم تمرکز ناشی از استرس و اضطراب با استفاده از نوروفیدبک به طور موثر و برگشت ناپذیر درمان می شوند. این درمان حتی در افراد عادی نیز باعث افزایش عملکرد و بازدهی آن ها در کنکور، سخنرانی یا فعالیت های اضطراب زا یا نیازمند تمرکز بسیار می شود. در بیماری هایی مانند آلزایمر، ام اس و … نیز درمان نوروفیدبک می تواند سیر پیشرفت بیماری را تا چند سال به تاخیر بیندازد و در صورت همراه شدن با دارودرمانی، با تقویت تاثیر دارو بهبودی بیشتری را نصیب بیمار نماید.

[/et_pb_toggle][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.0.98″ use_background_color_gradient=”on” background_color_gradient_start=”#ffe435″ background_color_gradient_end=”#f49630″][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.98″ background_layout=”light”]

پاسخ به سوالات شما

[/et_pb_text][et_pb_accordion _builder_version=”3.0.98″][et_pb_accordion_item _builder_version=”3.0.98″ title=”آیا این روش علمی است؟” use_background_color_gradient=”off” background_color_gradient_start=”#2b87da” background_color_gradient_end=”#29c4a9″ background_color_gradient_type=”linear” background_color_gradient_direction=”180deg” background_color_gradient_direction_radial=”center” background_color_gradient_start_position=”0%” background_color_gradient_end_position=”100%” background_color_gradient_overlays_image=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” background_size=”cover” background_position=”center” background_repeat=”no-repeat” background_blend=”normal” allow_player_pause=”off” text_shadow_style=”none” box_shadow_style=”none” text_shadow_horizontal_length=”0em” text_shadow_vertical_length=”0em” text_shadow_blur_strength=”0em”]

روش نوروفیدبک توسط اداره غذا و داروی آمریکا ( معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) جهت درمان اضطراب، استرس، افسردگی، بیش فعالی، کم توجهی، سردرد (میگرن) ، دردهای مزمن، اختلالات خواب، سوء مصرف مواد، وسواس، صرع (تشنج) و بازتوانی سکته مغزی مورد تایید قرار گرفته است.

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item _builder_version=”3.0.98″ title=”آیا نوروفیدبک محدودیت سنی دارد؟” use_background_color_gradient=”off” background_color_gradient_start=”#2b87da” background_color_gradient_end=”#29c4a9″ background_color_gradient_type=”linear” background_color_gradient_direction=”180deg” background_color_gradient_direction_radial=”center” background_color_gradient_start_position=”0%” background_color_gradient_end_position=”100%” background_color_gradient_overlays_image=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” background_size=”cover” background_position=”center” background_repeat=”no-repeat” background_blend=”normal” allow_player_pause=”off” text_shadow_style=”none” box_shadow_style=”none” text_shadow_horizontal_length=”0em” text_shadow_vertical_length=”0em” text_shadow_blur_strength=”0em”]

کودکان از زمانی که بتوانند دقایقی به صفحه تلویزیون نگاه کنند می توانند در جلسات درمانی وارد شوند. در عمل از سن پنج سالگی می توان به راحتی درمان را شروع کرد.بزرگسالان با هر سنی می توانند از نوروفیدبک استفاده کنند.

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item _builder_version=”3.0.98″ title=”چند جلسه نوروفیدبک لازم است؟” use_background_color_gradient=”off” background_color_gradient_start=”#2b87da” background_color_gradient_end=”#29c4a9″ background_color_gradient_type=”linear” background_color_gradient_direction=”180deg” background_color_gradient_direction_radial=”center” background_color_gradient_start_position=”0%” background_color_gradient_end_position=”100%” background_color_gradient_overlays_image=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” background_size=”cover” background_position=”center” background_repeat=”no-repeat” background_blend=”normal” allow_player_pause=”off” text_shadow_style=”none” box_shadow_style=”none” text_shadow_horizontal_length=”0em” text_shadow_vertical_length=”0em” text_shadow_blur_strength=”0em”]

هر جلسه درمان نوروفیدبک معمولا 40 دقیقه طول می کشد. درمان به صورت 2 جلسه در هفته انجام می گیرد. به منظور هر چه بهتر شدن نتایج بدست آمده و پایداری بیشتر اثرات آن 30 تا 40 جلسه مستمر استفاده از دستگاه توصیه می شود. برخی از افراد به جلساتی بیش از این تعداد و برخی به جلسات کمتری احتیاج دارند. تعداد جلسات باید در حدی باشد که درمان تکمیل شود و تغییرات به وجود آمده در مغز حک شوند و به شکل عادت در آیند.

تعداد جلسات موردنياز برای هر کسی فرق می کند. ممکن است خیلی زود یاد بگیرید امواج مغزتان را تنظیم کنید یا خیلی دیر، بعضی ها هم اصلاً نمی توانند یاد بگیرند.

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item _builder_version=”3.0.98″ title=”آیا نوروفیدبک عوارض جانبی دارد؟” use_background_color_gradient=”off” background_color_gradient_start=”#2b87da” background_color_gradient_end=”#29c4a9″ background_color_gradient_type=”linear” background_color_gradient_direction=”180deg” background_color_gradient_direction_radial=”center” background_color_gradient_start_position=”0%” background_color_gradient_end_position=”100%” background_color_gradient_overlays_image=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” background_size=”cover” background_position=”center” background_repeat=”no-repeat” background_blend=”normal” allow_player_pause=”off” text_shadow_style=”none” box_shadow_style=”none” text_shadow_horizontal_length=”0em” text_shadow_vertical_length=”0em” text_shadow_blur_strength=”0em”]

نوروفیدبک روشی کاملا ایمن است که عوارض جانبی ندارد. نباید نوروفیدبک را جایگزینی برای دارو دانست ویا آن را ضد دارو نامید. در بسیاری از موارد نوروفیدبک موازی درمان دارویی است ومراجعین همزمان از دارو و دستگاه نوروفیدبک استفاده می کنند.  تا بحال هیچ نوع اثر منفی از نوروفیدبک گزارش نشده، بدترین حالت این است که به درمان پاسخ ندهد.

نوروفیدبک اثرات درمان دارویی را بالا می برد و در واقع آن را به شدت تقویت می کند. ترکیب این دو درمان می تواند باعث کاهش دوره درمان، کاهش عوارض جانبی، افزایش رضایت و بهبود سریع تر بیمار گردد.

نوروفیدبک عوارض جانبی دارو درمانی را ندارد و اثرات درمانی پایدارتری نیز دارد، فعالیت های کل مغز را کنترل می کند و بهبودی پایدار بیماری را شامل می شود.

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item _builder_version=”3.0.98″ title=”براي کسي که دارو مصرف مي کند روند درمان چگونه خواهد بود؟” use_background_color_gradient=”off” background_color_gradient_start=”#2b87da” background_color_gradient_end=”#29c4a9″ background_color_gradient_type=”linear” background_color_gradient_direction=”180deg” background_color_gradient_direction_radial=”center” background_color_gradient_start_position=”0%” background_color_gradient_end_position=”100%” background_color_gradient_overlays_image=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” background_size=”cover” background_position=”center” background_repeat=”no-repeat” background_blend=”normal” allow_player_pause=”off” text_shadow_style=”none” box_shadow_style=”none” text_shadow_horizontal_length=”0em” text_shadow_vertical_length=”0em” text_shadow_blur_strength=”0em”]

استفاده توام مصرف دارو با نوروفیدبک نه تنها عوارض بدی ندارد بلکه باعث افزایش تاثیر دارو می شود. اگر فردی دارو مصرف کند و همزمان برای درمان با نوروفیدبک مراجعه می کند حتما باید مسئله را با روانپزشک در میان بگذارد زیرا ممکن است پس از مدتی استفاده موفق از نوروفیدبک لازم باشد دوز دارو کاهش یابد وباید پزشک از این موضوع اطلاع یابد.

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item _builder_version=”3.0.98″ title=”پس از چند جلسه اثرات درمان ظاهر می شود؟” use_background_color_gradient=”off” background_color_gradient_start=”#2b87da” background_color_gradient_end=”#29c4a9″ background_color_gradient_type=”linear” background_color_gradient_direction=”180deg” background_color_gradient_direction_radial=”center” background_color_gradient_start_position=”0%” background_color_gradient_end_position=”100%” background_color_gradient_overlays_image=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” background_size=”cover” background_position=”center” background_repeat=”no-repeat” background_blend=”normal” allow_player_pause=”off” text_shadow_style=”none” box_shadow_style=”none” text_shadow_horizontal_length=”0em” text_shadow_vertical_length=”0em” text_shadow_blur_strength=”0em”]

ممکن است در چند جلسه اول مراجع متوجه هیچ تغییری نشود اما پس از گذشت 15 جلسه روند رو به مثبت بطور محسوس در مراجع دیده شود.

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item _builder_version=”3.0.98″ title=”فاصله بین جلسات باید چقدر باشد؟” use_background_color_gradient=”off” background_color_gradient_start=”#2b87da” background_color_gradient_end=”#29c4a9″ background_color_gradient_type=”linear” background_color_gradient_direction=”180deg” background_color_gradient_direction_radial=”center” background_color_gradient_start_position=”0%” background_color_gradient_end_position=”100%” background_color_gradient_overlays_image=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” background_size=”cover” background_position=”center” background_repeat=”no-repeat” background_blend=”normal” allow_player_pause=”off” text_shadow_style=”none” box_shadow_style=”none” text_shadow_horizontal_length=”0em” text_shadow_vertical_length=”0em” text_shadow_blur_strength=”0em”]

بسته به نوع مشکل مراجع ، حداقل دو تا سه جلسه در هفته توصیه می شود . یکی از شرایط اساسی در موثر بودن درمان ، مستمر بودن جلسات است که نقش مهمی در روند بهبودی شرایط مراجع خواهد داشت.

تعداد جلسات تعیین شده برای هر مراجع طبق پروتکل درمانیِ مربوط به ارزیابی انجام شده تنظیم گردیده ، لذا چنانچه در تمامی جلسات ، طبق برنامه و به طور مستمر حضور بیابند ، نتیجه مطلوب و پایدار کسب خواهند کرد .

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item _builder_version=”3.0.98″ title=”چرا به نوروفیدبک دوپینگ اخلاقی می گویند؟” use_background_color_gradient=”off” background_color_gradient_start=”#2b87da” background_color_gradient_end=”#29c4a9″ background_color_gradient_type=”linear” background_color_gradient_direction=”180deg” background_color_gradient_direction_radial=”center” background_color_gradient_start_position=”0%” background_color_gradient_end_position=”100%” background_color_gradient_overlays_image=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” background_size=”cover” background_position=”center” background_repeat=”no-repeat” background_blend=”normal” allow_player_pause=”off” text_shadow_style=”none” box_shadow_style=”none” text_shadow_horizontal_length=”0em” text_shadow_vertical_length=”0em” text_shadow_blur_strength=”0em”]

دلیلش این است که در حال حاضر بسیاری از ورزشکاران در کشورهای پیشرفته و همچنین بسیاری از سازمان های معتبر جهانی از جمله ناسا (سازمان علوم فضایی آمریکا) جهت ارتقا مهارت های ذهنی و شناختی و بهینه سازی تصمیم گیری، افزایش خلاقیت، تقویت حافظه و افزایش هماهنگی جسم و ذهن از این روش استفاده می کنند. به عنوان مثال تیم ملی ایتالیا ، تیم آث میلان، بسیاری از برندگان طلای المپیک مثل ماری پیرس و چاد کاروین رسما اعلام کردند که جهت بهبود کارکرد ذهنی برای آمادگی مسابقات از نوروفیدبک استفاده می کنند.

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item _builder_version=”3.0.98″ title=”مکانیسم این کار و نحوه انجام آن به صورت تخصصی چگونه است ؟” use_background_color_gradient=”off” background_color_gradient_start=”#2b87da” background_color_gradient_end=”#29c4a9″ background_color_gradient_type=”linear” background_color_gradient_direction=”180deg” background_color_gradient_direction_radial=”center” background_color_gradient_start_position=”0%” background_color_gradient_end_position=”100%” background_color_gradient_overlays_image=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” background_size=”cover” background_position=”center” background_repeat=”no-repeat” background_blend=”normal” allow_player_pause=”off” text_shadow_style=”none” box_shadow_style=”none” text_shadow_horizontal_length=”0em” text_shadow_vertical_length=”0em” text_shadow_blur_strength=”0em”]

درست است که باور کردنش مشکل است ولی این روش درمانی یکی از روشهای درمانی ثابت شده در مجامع معتبر علمی دنیا می باشد که شمار زیادی از بیماری ها بدین ترتیب تحت درمان قرار می گیرد. مغز انسان از میلیونها سلول عصبی که ارتباطات تنگاتنگی با یکدیگر دارند تشکیل شده که با همدیگر تبادل الکتریکی و شیمیایی دارند، علم نوروفیدبک بر اساس تغییرات الکتریکی مغز پایه گذاری شده، بدین ترتیب که تبادلات الکتریکی بین سلولها ایجاد میدانهای الکتریکی می کند که توسط دستگاه الکتروآنسفالوگرافی ثبت می شود. در بعضی از بیماریهای مربوط به سیستم عصبی به صورت موضعی و در یک ناحیه بخصوصی از قشر مغز فعالیت الکتریکی مغز تغییر پیدا می کند که ممکن است کم یا زیاد شود برای مثال در بچه هایی که دچار بیش فعالی و یا ADHD هستند در نواحی فرونتال مغز امواج بتا با فرکانس بالای 14 هرتز کمتر شده و در عوض امواج آهسته تتا با فرکانس 4-8 هرتز بیشتر می شود.

با روش درمانی نوروفیدبک بیمار یاد می گیرد که چگونه فعالیت الکتریکی ناحیه ای از مغز که دچار اختلال شده اصلاح کند و آن را به حالت طبیعی در آورد و چون چگونگی کار را طی چند جلسه یاد می گیرد، هرگز آن را فراموش نخواهد کرد و در مقایسه با درمان داروئی بهبودی برای مدت خیلی طولانی تری ادامه خواهد داشت و شاید بیمار تا آخر عمر از بیماری درمان شده توسط نوروفیدبک رهایی یابد.

[/et_pb_accordion_item][et_pb_accordion_item _builder_version=”3.0.98″ title=”از کجا باید شروع کنم ؟” use_background_color_gradient=”off” background_color_gradient_start=”#2b87da” background_color_gradient_end=”#29c4a9″ background_color_gradient_type=”linear” background_color_gradient_direction=”180deg” background_color_gradient_direction_radial=”center” background_color_gradient_start_position=”0%” background_color_gradient_end_position=”100%” background_color_gradient_overlays_image=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” background_size=”cover” background_position=”center” background_repeat=”no-repeat” background_blend=”normal” allow_player_pause=”off” text_shadow_style=”none” box_shadow_style=”none” text_shadow_horizontal_length=”0em” text_shadow_vertical_length=”0em” text_shadow_blur_strength=”0em” icon_color=”#e02b20″ closed_toggle_text_color=”#e02b20″]

برای شروع ابتدا باید یک جلسه ارزیابی داشته باشید تا نوروتراپیست با توجه به مسائل مطرح شده به بررسی امواج مغزی پرداخته و براساس اطلاعات دریافتی پروتکل درمانی ویژه هر فرد را ارائه دهد و تعداد جلسات مورد نیاز تعیین شود.

[/et_pb_accordion_item][/et_pb_accordion][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.0.98″ background_color_gradient_start=”#ffe435″ background_color_gradient_end=”#f49630″][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.98″ background_layout=”light”]

کاربردهای دیگر برای افزایش قدرت های ذهنی در افراد سالم:

از آنجا که نوروفيدبک به تنظيم کارکرد مغز مي‌پردازد، لذا در ارتقاء توانمندي ها و مهارت هاي مختلف ذهني و شناختي مانند بهينه سازي تصميم گيري، افزايش خلاقيت ، افزايش هماهنگي جسم و بدن (بويژه در ورزشکاران)، افزایش جسارت ، افزايش توانمندي‌هاي هنري از جمله در موسيقي و … تأثير فوق‌العاده‌اي دارد. امروزه بسياري از و سازمان‌هاي معتبر جهاني از جمله ناسا(سازمان علوم فضايي آمريکا) از اين روش و ساير روش‌هاي مبتني بر بيوفيدبک، به منظور بهينه‌سازي عملکرد پرسنل خود استفاده مي‌کنند.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.0.98″][et_pb_column type=”1_3″][et_pb_text _builder_version=”3.0.98″ background_layout=”light”]

كاهش كج‌خلقي

متعادل كردن منتقد درون

مديريت استرس، كاهش تنش

بهبود مديريت درون و واكنش‌هاي هيجاني

بازيابي سريع آرامش دروني در شرايط استرس‌زا

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″][et_pb_text _builder_version=”3.0.98″ background_layout=”light”]

بهبود حافظه

افزايش خلاقيت

يادگيري سريع

بهبود تصميم‌گيري و كاهش خطا

تنظيم توجه، افزايش تمركز، متعادل كردن گوش بزنگي/ برانگيختگي

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″][et_pb_text _builder_version=”3.0.98″ background_layout=”light”]

افزايش آگاهي

افزايش انگيزه

افزايش پذيرش خود

افزايش خودشكوفايي

افزايش حس حمايت از خود

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.0.98″ use_background_color_gradient=”on” background_color_gradient_start=”#ffe435″ background_color_gradient_end=”#f49630″][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_toggle _builder_version=”3.0.98″ title=”تاريخچه نوروفيدبک” open=”off”]

همه چيز در سال‌هاي دهه 1960 شروع شد. دكتر باري استرمان Barry Sterman ، محقق دانشگاه UCLA كاليفرنيا، مشغول به انجام تحقيقاتي درباره فعاليت عصب‌شناختي مرتبط با خواب بود كه در خلال آن موفق به كشف امواج 14 هرتز در EEG مغز گربه‌هاي مورد آزمايش گرديد. اين امواج با كاهش تنش عضلاني در گربه‌ها ارتباط داشتند و بعدها نام SMR به خود گرفتند.

دكتر استرمان و گروهش به تحقيقات خود ادامه دادند تا ببينند كه آيا گربه‌ها در ازاي دريافت پاداش (شير)، توليد امواج SMR در مغز خود را افزايش مي‌دهند يا خير؟ پاسخ مثبت و نتيجه رضايتبخش بود. به دنبال آن دكتر استرمان هدايت تحقيقاتي براي NASA را برعهده گرفت كه در آن به ارزيابي سمي بودن سوخت موشك پرداخت (افرادي كه در معرض سوخت قرار مي‌گرفتند دچار حالات استفراغ، سردرد، افزايش دم‌ و بازدم (هواگيري)، توهم و تشنج مي‌شدند).

دكتر استرمان گربه‌ها را در معرض مقدار زيادي سوخت قرار داد و در آن‌ها حالات استفراغ، سر و صدا، افزايش هواگيري، بزاق‌آوري، حملات تشنجي و مرگ را به دنبال هم مشاهده كرد. اما يك گروه از گربه‌ها واكنش ديگري نشان دادند كه باعث تعجب گروه تحقيق شد. آن‌ها توانستند وقوع حملات را در دوز بيشتري نسبت به دوز قابل تحمل براي گربه‌هاي ديگر متوقف كنند. گروه با مراجعه به سوابق گربه‌ها دريافتند كه اين گروه از گربه‌ها پيش از اين طي مطالعه خواب، تحت آموزش SMR قرار گرفته بودند. دكتر استرمان تحقيقات خود را روي انسان و در مورد بيماران مبتلا به صرع شروع کرده وتاکنون ادامه دارد. او تاكنون مقالات زيادي درباره استفاده از نوروفيدبك نوشته است.

[/et_pb_toggle][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]